İPHONE İPUÇLARI 0312 236 65 55 iphone İpuçları 0312 236 65 55

Akıllı android işletim sistemine sahip telefonlar tıpkı bilgisayarlar gibidir uzun zaman kullanıldıktan sonra yavaşlama ,kasma gibi problemler ortaya çıkarmaktadır.Android telefonlarda yavaşlamasorunun çözümü çokta zor degil. Bu sorunun çözümünü kısa bir şekilde sizlere aktarayım

Gereksiz uygulamaları kaldırma

Şimdi diyeceksiniz bunu bizde biliyoruz, ama iş öyle degilhakketten telefon zamanla oyun , uygulama indire indire okadar çok doluyorki siz farkına bile varmıyorsunuz. Peki uygulamanın gereksiz oldugunu nasıl anlarım derseniz ayarlar’dan uygulama listesine bakınız en az 3 ila 6 ay kadar sürede kullanmadıgınız programlar göreceksiniz işte onları tek tek silin bir nebze’de olsa işe yarayacaktır

 

Dosyaları silin

Android’li cihazınızın depolama alanında hangi dosya türlerinin ne kadar yer kapladığını görebilmek için Ayarlar ekranını açın ve Depolama’ya dokunun. Şimdi Android size hangi kategorideki dosyaların ne kadar yer harcadığını gösteren bir liste gösterecek.

Kategorilerin üzerine dokunarak cihazınızdaki dosyaları görebilir ve onları silebilirsiniz. Örneğin Fotoğraflar’ın üzerine tıklayarak Galeri uygulamasını açabilir ve fotoğraflarınızın üzerine uzun dokunarak onları cihazınızdan silebilirsiniz.

 

Fabrika ayarlarına dönme

Bence en kesin çözüm budur telefonu ilk aldıgınız zamandaki gibi haline getirmeniz. Ama bu işlemi yaptıgınızda tüm yüklü uygulamalar vede tüm ayarlarınız gidecektir, helede benim gibi telefonda oyun oynayan biri iseniz okadarsave dosyasının gitmesi sizi çok üzer. Ama artık birçok telefonda yedekleme seçenegi mevcuttur telefonu’zdayedeklenemesiniistediginiz uygulamaları seçip yedegide bilgisayarınıza atıp fabrika ayarlarına dönebilirniz . Sonrada bilgisayarınızdaki yedek dosyasını telefonunuzun yedek alan klasörüne attıgınızda o yedegi geri alıp yükleme yapabilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod touch‘ınız açılmıyorsa

Aygıtınıza dokunduğunuzda veya düğmelere bastığınızda yanıt vermeyen donmuş bir ekranla karşılaşabilirsiniz. Yahut aygıtınız açılmaya başlamış ancak başlangıç sırasında takılmış olabilir. Aşağıdaki adımlar bu konuda yardımcı olabilir.

Ekranınız siyahsa veya donmuşsa

Öncelikle aygıtınızı yeniden başlamaya zorlayın.

         Aygıtınızı yeniden başlamaya zorlamak, aygıtınızda bulunan içeriğin silinmesine neden olmaz.

         Ekranınız siyahsa veya düğmeleriniz yanıt vermiyorsa bile aygıtınızı yeniden başlamaya zorlayabilirsiniz.

iPhone 7 veya iPhone 7 Plus'ı yeniden başlatmaya zorlamak için: Uyut/Uyandır ve Sesi Kıs düğmelerine aynı anda basıp Apple logosunu görünceye kadar en az on saniye basılı tutun.

iPhone 6s ve öncesini, iPad veya iPod touch'ı yeniden başlatmaya zorlamak için: Uyut/Uyandır ve Ana Ekran düğmelerine aynı anda basıp Apple logosunu görünceye kadar en az on saniye basılı tutun.

Aygıtınız hâlâ açılmıyorsa veya başlamıyorsa

Aygıtınızı fişe takın ve bir saat kadar şarj olmasını bekleyin. 

Birkaç dakika sonra şarj oluyor ekranını görmeniz gerekir. 

Bir saat içinde şarj oluyor ekranını görmezseniz veya güç kaynağına bağlayın ekranını görürseniz jakınızı, USB kablonuzu ve güç adaptörünüzü kontrol edin. Her şeyin sıkıca bağlandığından, temiz ve hasarsız olduğundan emin olun. Farklı bir USB kablosu veya güç adaptörü ile denemenizde yarar olabilir.

 

Aygıtınız hâlâ açılmıyorsa sonraki adımlara bakın.

Aygıtınız açılıyor ama başlangıçta takılı kalıyorsa

Başlangıç sırasında uzun süre Apple logosu ya da kırmızı veya mavi bir ekran görünebilir. Şu adımları deneyin:

1.     Aygıtınızı bilgisayara bağlayın ve iTunes'u açın. Bilgisayarınız yoksa ödünç bir bilgisayar bulabilir veya bir Apple Satış Mağazası ya da Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı'na gidip yardım alabilirsiniz. 

2.     Aygıtınız bilgisayara bağlıyken aygıtınızı yeniden başlamaya zorlayın. 

         iPhone 7 veya iPhone 7 Plus'ta: Uyut/Uyandır ve Sesi Kıs düğmelerini aynı anda basılı tutun. 

         iPhone 6s ve öncesinde, iPad veya iPod touch'ta: Uyut/Uyandır ve Ana Ekkran düğmelerini basılı tutun.

Apple logosunu gördüğünüzde düğmelerden parmaklarınızı çekmeyin. Kurtarma modu ekranını görünceye kadar basılı tutmaya devam edin.

1.    Geri yükleme veya güncelleme seçeneğini gördüğünüzde Güncelle'yi seçin. iTunes, verilerinizi silmeden iOS'u yeniden yüklemeye çalışır.

iTunes, aygıtınız için gerekli yazılımı indirir. İndirme işlemi 15 dakikadan uzun sürerse aygıtınız kurtarma modundan çıkar, bu durumda 2. ve 3. adımları tekrarlamanız gerekir.

Sonraki adımlar

Şu sorunlardan birini yaşıyorsanız servis ayarlamak üzere Apple Destek bölümüne ulaşın:

         Şarj ettikten, yeniden başlamaya zorladıktan veya bu makaledeki adımları uyguladıktan sonra siyah ekran görmeye devam ediyorsanız.

         Ekranınız siyah olduğu halde uyarıları, sesleri ve titreşimleri alabiliyorsanız.

         Ekranınız açık olmasına rağmen dokunduğunuzda, kaydırdığınızda veya diğer hareketleri yapmaya çalıştığınızda yanıt vermiyorsa. 

         Ana Ekran düğmeniz veya Uyut/Uyandır düğmeniz bozulduğu veya takılı kaldığı için aygıtınızı yeniden başlamaya zorlayamıyorsanız.

         Aygıtınız Apple logosunda takılı kaldıysa, tek bir renk görüntülüyorsa veya iTunes'da tanınmıyorsa.

Yayın Tarihi: 15.Eyl.2016

Profesyonel teknik servis ekibimiz , siz bekleme salonumuzda beklerken arıza tespitini yapar ve malzeme tedariği gerekmez, depomuzdaki stoklarımızla çözülebilecek tüm arızalarınız için yarım saat içinde siz beklerken cihazınızın onarımını gerçekleştirir,iphone konusunda hassas ve titiz çalışan ekibimizin yaptığı tüm işlemler kullanıcı hatası dışındaki tüm sorunlarınız da takılan parçaya garanti vermektedir.

İphone Hakkında

Günümüzün kronik sorunlarından olan akıllı cep telefonu arızalarında kullanılan orijinal ve yan sanayi parçalarının müşterilerin detay ve teknik konularının bilmediği için burada da teknik servis güvencesi devreye giriyor, işte tam bu noktada orijinal parça kullanımı güvenli teknik personeli ve hizmet kalitesi ile A Plus Teknoloji olarak telefon ile yaşadığınız tüm sorunlarda ücretsiz arıza tespit imkanıyla ,cihazlarınız güvenli bir şekilde onarılmaktadır.

Tüm iPhone cep telefonlarınız için profesyonel, güvenilir, hızlı tamir ve teknik servisi hizmeti vermekteyiz.

iPhone tamiri en ucuz ve en iyi şekilde ekibimizce yapılıyor. Gerek cep telefonunuzun sorunu, gerek ihtiyacınız olan yedek parça ne olursa olsun, gereken tamir ve yedek parça değişimini hızlı ve hesaplı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Tamir ve servis hizmetlerimiz işçilik ve parça garantilidir.

iPhone telefonunuzun modeli ne olursa olsun kapak değişiminden pil değişimine, devre tamirinden yazılım güncellemeleri ve sim kilidi açmaya kadar ihtiyacınız olan her türlü iphone tamir hizmeti tarafımızdan verilmektedir.

iPhone cep telefonunuzun modeli ve sorunu ne olursa olsun tamiri ve diğer teknik servisi işlemleri için gereken süre ve fiyatı aynı gün bildiriyoruz. iPhone telefonunuzun tamiratı ya da parça değişimi yapıldığı gün ya da ertesi gün tekrar size göndermek üzere kargo şirketine teslim edip en hızlı sürede telefonunuzu size geri ulaştırıyoruz.

cayyolu-iphone-servisi

iPhone, iPad ve iPod Touch için Servise Getirmeden Önce Yapılması Gerekenler.

Lütfen Dikkat:

Apple ürünlerine yönelik satış sonrası servis kapsamı, ülkelere özgü düzenlemelere ve politikalara göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’ deki yasa ve düzenlemeler, SIM kart ile çalışan ve bir IMEI numarasına sahip iPhone veya iPad cihazların Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kayıtlı olmasını gerektirir.

Bir IMEI numarasına sahip cihazlar için, Türkiye’ deki yasa ve düzenlemelere uygun olarak Apple tarafından resmi ithalat yoluyla kayıt edilmiş cihazlara servis hizmeti verilmektedir.

SIM kart kullanmayan diğer ürünler (iPad, iPod, Watch, Beats ve Mac) ve aksesuarları Apple uluslararası garanti koşullarına uygun olarak Türkiye’ de servis hizmeti alabilirler.

  1. Servise göndermeden önce BTK kaydınızı buradan https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama
  2. iPhone'unuzu iCloud veya iTunes kullanarak yedekleyin. iPhone'unuzu sıfırlamamız veya değiştirmemiz gerekirse içeriğinizi geri yüklemek için yedeklemeye ihtiyacınız olacaktır. Yedeklemeyi nasıl yapacağınızla ilgili Apple destek sayfalarına ve buraya bakabilirsiniz.Ayrıca yedekleme hizmetimizden de yararlanabilirsiniz.
  3. Yedekleme yaptıktan sonra, kişisel bilgilerinizin güvenliği için tüm içerik ve ayarlarınızı silin.
  4. iPhone'unuzda bir SIM kart varsa çıkarın ve saklayın.
  5. Servis alırken kablolarınızı ve diğer aksesuarlarınız sizde kalacaktır. Eğer yaşadığınız problemler bu aksesuarlarla ilgili değilse bize göndermenize gerek yoktur.

Cihazınız açılmıyor ya da kullanılamıyorsa mümkün olan adımları tamamlayınız.

        

Ürünü kargo ile gönderiyorsanız ayrıca lütfen aşağıdaki bilgileri de ekleyiniz,

Adınız, Soyadınız varsa Kurum adınız,kamyonsiyah

TC Kimlik Numaranız,

Ulaşabileceğimiz bir telefon numarası,

Adres bilgileriniz,

Mail adresiniz,

Arıza açıklaması,

Mümkünse seri numaranızın bulunduğu bir satın alma belgeniz. (Sitemizden sorguladığınızda garanti durumunuz görünüyor ise gerekli değildir)

Bizimle İletişime Geçmek İçin ;

Telefon : 0312 236 65 55-56 

Gsm :0533 330 85 49 (İşletme Müdürü Tuğçe Bozok)
Adres: 2432. cad 163/1 çayyolu Çankaya Ankara 
Açık olduğumuz saatler :Pazar hariç 9.00 -19.00 
E-posta :kurumsal@aplusteknoloji.com.tr

Gsm :0533 330 85 49 (İşletme Müdürü Tuğçe Bozok) Şikayet ve önerileriniz için 09.00-19.00 saatlerinde ulaşabilirsiniz.

                              HESAP NUMARALARIMIZ

AKBANK İBAN:  TR500004601215888000020261 (Tuğçe Bozok )

YAPIKREDİ İBAN:  TR180006701000000086454516 Tuğçe Bozok)

             TEKNİK SERVİS CİHAZ GÖNDERİMİ HAKKINDA 

-Kargo gönderilerinde karşı ödemeli kargolar kabul edilmemektedir. Kargo ödemesi müşteriye aittir. Anlaşmalı kargo firması MNG ile 238218578 (A Plus Teknoloji) kargo gönderi numarası ile indirimli gönderebilirsiniz.

-Kargo gönderilerinde cihazın özenle paketlenmesi gerekmektedir,kırık gönderilen cihazlardan  firmamız mesul değildir.

Kargo gönderim bilgileri için lütfen servisimizle iletişime geçiniz.çayyolu iphone servisi